Dodana: 30 październik 2006 10:32

Zmodyfikowana: 30 październik 2006 10:32

Program Socrates-Eurydyce

W krajach Unii Europejskiej od lat występuje zapotrzebowanie na informację o systemach edukacji w Europie.

 Zapotrzebowanie to zgłaszają głównie :

  • politycy zajmujący się oświatą
  • pracownicy administracji oświatowej różnych szczebli
  • środowiska naukowe

Grupy te interesuje nie tylko statyczny obraz systemu, jego struktura, sposób zarządzania, legislacja – ale również dynamika przemian, wszelkie działania reformatorskie i ich kierunki.Wyjściem naprzeciw temu zapotrzebowaniu stało się powołanie do życia w 1980 roku, na mocy Rezolucji o współpracy w dziedzinie edukacji przyjętej przez Radę Wspólnot Europejskich, Europejskiej Sieci Informacji o Edukacji pod nazwą EURYDICE. 

Zasięg geograficzny

  • W latach 80-tych zasięg geograficzny Sieci ograniczał się do 12 państw członkowskich ówczesnego EWG.
  • Dynamiczny rozwój Sieci nastąpił w latach 90-tych:
    • w roku 1995 Sieć poszerzyła się o 3 nowych członków Unii, oraz – na mocy Układu o Europejskim Obszarze Gospodarczym – o 3 kraje EFTA (Norwegia, Islandia i Lichtenstein)
    • w roku 1996 Sieć otworzyła się na Kraje Europy Środkowej i Wschodniej obejmując 6 krajów stowarzyszonych, w tym Polskę. Stało się to możliwe organizacyjnie i finansowo dzięki uruchomieniu programu SOCRATES.
    • w roku 1997 Sieć objęła swoim zasięgiem jeszcze 3 kraje bałtyckie, Słowenię oraz Cypr, a w roku 2000 Maltę 

Cele i sposób działania

EURYDICE zakłada sobie następujące cele:

Rozwój wymiany informacji o systemach edukacyjnych, ukazywanie ich różnorodności oraz wyszukiwanie elementów wspólnych – jednak bez formułowania sądów czy dokonywania jakichkolwiek ocen.
Nie ma systemów “lepszych” i “gorszych”, nie wskazuje się modelowych rozwiązań, nie zaleca naśladownictwa, nade wszystko obowiązuje zasada respektowania odmienności. Celem nadrzędnym jest rzetelne podawanie faktów. Na szczeblu krajowym, celem każdego krajowego biura EURYDICE, jest informowanie polityków oświatowych, decydentów, administratorów oświaty, badaczy, wreszcie wszystkich `
zainteresowanych edukacją – o funkcjonujących w innych krajach rozwiązaniach.

Sieć EURYDICE działa na zasadach stałej współpracy pomiędzy krajowymi biurami powołanymi przez ministerstwa edukacji w 30 krajach a centralnym Europejskim Biurem w Brukseli. Centralne Biuro zostało powołane przez Komisję Europejską do koordynacji działań Sieci.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook